SOPHOKLES-KRAL OİDİPUS

Alışkanlığınız olsun, sayfanın en altında yazıyı okurken dinlemeniz için tavsiye şarkı var smiley

Kitap yorumları yapmaya başladığımda bir çağdaş yazarın eserini bir de klasik haline gelen kitaplardan birini (yazar klasik olmaz) yorumlayacağımı düşünmüştüm. Fakat seçtiğim kitaplar bu şartı sağlamadı. Nedeni çok basit çünkü seçtiğim klasiklerin sayfa sayısı azdı. Şimdi Sophokles’in Kral Oidisup kitabını (bir tragedya) tercih sebebim aslında kültürlenme çabasının bir ürünüydü. Geçen yaz okuduğum, bir kitapta “oidipus kompleksi”nden bahsediyordu. Orhan Pamuk Kırmızı Saçlı Kadın novellasında (kısa roman) Cem karakterinin hayatını etkileyen bir hikâyeden bahsediyordu. O dönemde ufak çapta bir araştırma yapmıştım ve bu konuda üstünkörü bilgi sahibi olmuştum. Geçen yine bir yerde daha geçince dedim artık bunu okumalıyım. Siparişlerime ekledim hemen. Bir gün gibi kısa bir sürede de bitirdim. Müthiş bir okuma hızım yok; kitap 56 sayfa..

Tragedya, eski Yunanda bir tiyatro çeşididir. Saphokles küçüklüğünde ona anlatılan yerel bir hikâyeyi tiyatroya taşımak istiyor ve kaleme alıyor. Yazar çok uzun bir hayat yaşıyor ve yüze yakın eser yazdığı biliniyor. Metni kalanlar ise sadece yedi. Bir kitap da yedi eserden birine ait. Sekiz kişi ve bir koronun diyaloglarından oluşan bir yapısı var. Türkçeye çeviren Bedrettin Tuncel.

Tiyatro teksti şeklinde yazılmış. Konuşanın adı ve konuştuğu yer açıklama şeklinde verilmiş. Sıralı konuşmalardan oluşuyor. Kitabın başında yapılan açıklamalar çok değerli fakat son zamanların en çok kullanılan bir söz kalıbı var ya hani “spoiler vermek” tam da buna örnek. Kitabın içinde anlatılan konu tam olarak açıklanıyor. Böylelikle konu hakkında bir merakınız kalmıyor. Merakınız konunun nasıl işlendiği ile alakalı oluyor. Çünkü milattan önce 430 yılında eser sahnelenirken de o dönemin insanları hikâyeyi net olarak biliyorlardı. Merak konusu neydi insanları oraya toplayan yazarın konuyu nasıl işleyeceği. Zaten çokça bilinen bir söylem var ya hani: Dünya üzerinde yazılmamış hikâye yok. Önemli olan o hikâyeyi nasıl yazdığın. Bu da yazarın üslubu oluyor. Saphokles konuyu gerçekten çok güzel bir şekilde işlemiş.  Basit bir araştırma ile siz de kitabın konusu hakkında bilgi sahibi olacaksınız elbet. Küçük bir tavsiye kitabı okuyacaksanız araştırmadan edinin ve önce hikâyeyi okuyun sonra ön sözü.

Neymiş Oidipus kompleksi (karmaşası)? Şöyle anlatayım, çocuğun karşı cinsteki ebeveyni sahiplenmesi kendi cinsinden olan ebeveyni saf dışı bırakma çabasıdır. Açıklamasını yapınca böyle bir teorinin kim tarafından ortaya atıldığını az çok tahmin edersiniz: Sigmund Freud tabii ki… Kitap da bu durumu ele alıyor. Yalnız en çok dikkatimi çeken 2500 yıl önce böyle bir eser yazılmış ve sahnelenmiş olması. Bu eser Yunan medeniyetine olan ilgimi artırdı. Ve hemen Yunan mitolojisini anlatan iki kitabın siparişini verdim. Çünkü hangi konuyu merak etsem bir ucu oraya dayanıyordu. Yazılan birçok kitabın, çekilen onca filmin dayandığı kaynak mitoloji… Kitabı okurken şunu da fark ettim: Orada sonsuz bir hazine var ve bu insanlığın ortak bir kaynağı bu kaynaktan beslenmeliyim. Bu kaynak açık, size de tavsiye ederim. En azından fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Hiç olmadı araştırma yapıp konu hakkında bilgilenin derim. Bilgi alabileceğiniz kaynakları aşağıda paylaşacağım. Ayrıca novella ne demek onu da bulabileceğiniz bir kaynak bırakayım çünkü Mavi Kız Kahve Çocuk’un devam kitabını bir novella şeklinde yazmak istiyorum. Gözünüz ve kulağınız aşina olsun bu kelimeye. Hoş kalın..

Oidipus karmaşası nedir?

Novella nedir?

Not: Vikipedia'dan link paylaştığım için kendimi kötü hissettim:) ve yazı bittiği halde şarkı devam ediyor olabilir keyfini çıkarın..

 

facebook.com/berkerokan twitter.com/BerkerOkan youtube.com/berkerokan instagram.com/berkerokan

YORUM YAP


*Nezaket ve dilbilgisi kurallarına uyarak, zaman ayırıp düşüncenizi paylaştığınız için teşekkürler. Yaptığınız yorum onaylandıktan sonra ilgili sayfada yayınlanacaktır.Back to Top