KİTAP YORUMLARI HAKKINDA BİLGİ YAZISI

Öncelikle selam ederim. Yeni bir maratona başlıyorum deyim yerinde ise. Yeniden yapılandırılan internet sitem ile birlikte, sizlerle okuduğum kitapları yorumlama fırsatı bulmuş oldum. Bu kitap tanıtımlarını yaparken formal bir yapı içinde size sunuş yapmak istemiyorum. Bu bana duygusuz ve çok profesyonel geliyor. Bundan ziyade, “kitabı neden tercih ettim, okurken ne hissettim, dili nasıl?”  gibi sizi merakta bırakabilecek sorulara bir düz yazı formatında ve kendi üslubumca cevap yazmak istiyorum. Bu şekilde davranarak alışılageldik bir kitap sitesi formatından çıkıp öznel yargılarımı sizinle samimi bir şekilde paylaştığım altında sizin de yorumlarınızla zenginleşecek interaktif (ama eşzamanlı değil tabii) bir paylaşım ortamı yaratmayı hedefliyorum.

Burada arada şunu belirtmek isterim ki kitabını tanıtacağım hiçbir yazarı teknik olarak ele almayacağım. Buna ne bilgim yeter ne de böyle bir amaç içinde olacağım. Ne kadar bu işle ilgileniyor da olsam haddimi bilirim. Sadece yapmak istediğim kendi okuruma kitaptan aldığım tadı aktarabilmek. İlerleyen zamanda hangi kitaba başlayacağımı önceden duyuracağım. Böylece alt tarafa benimle eşzamanlı kitabı okuyan insanların da yorumları eklenecek böylece paylaşım daha değerli hale gelecek.

Her zaman şunu belirtmek isterim ki: Amacım sadece okumaya teşvik etmek (Öğretmen kimliğim icabı bunu bir misyon olarak görüyorum.) ve okurlarımla sürekli dirsek temasında kalabilmek. Bundan fazla bir amacım yok. Bundan da tek çıkarım buraya yorum yazabilmek adına kendimi motive edip belli bir okuma hedefini tutturabilmek. Son olarak sizi temin ederim ki özel hiçbir menfaat barındıran paylaşımı (reklamı) yapmayacağım. Her şey tadında ve amatörce olacak. Elbette bulunduğum ortam vesilesiyle tanıştığım dostlarımın kitaplarını okurken sizinle paylaşacağım ama emin olun bunu bir çıkar sağlamak için yapmayacağım.

Bu sitedeki bütün paylaşımları takip ederken tek yapmanız gereken keyif almak ve bilgilerinizi zenginleştirmek. Daha fazlası yok. “Neden yapıyor ki bu işi?” diye soranlarınız olacaktır. “Kendi okuyucu aileme kemik bireyler ekleyebilirsem kendimi mutlu sayacağım.” Diyerek yegâne amacımı da açıklamış olayım.

Yorum yaparken nezaket kuralları içinde kalarak ve bilginizi karşı tarafa aktarabilmek için güzel bir Türkçe ile yazarsanız siz de amacınıza ulaşmış olursunuz. Yorumlarınız bir onay sürecinden sonra yayınlanacaktır. Keyifli okumalar. Hoş kalın..

facebook.com/berkerokan twitter.com/BerkerOkan youtube.com/berkerokan instagram.com/berkerokan

YORUM YAP


*Nezaket ve dilbilgisi kurallarına uyarak, zaman ayırıp düşüncenizi paylaştığınız için teşekkürler. Yaptığınız yorum onaylandıktan sonra ilgili sayfada yayınlanacaktır.Back to Top