Kırmızı Atkılı İstavrit

(Arka Kapak Yazısından)
"Bir keresinde hiç unutmam Sen gitmiştin..." 
"Aşk, iki hüzün arası moladır." 
"Şiirli bir şeyler var senin gülüşünde." 
"Açma öyle deli deli yağmurdan sonra Gökkuşağını çıkaracaksın" 
"O kadar yoktun ki varlığına inandım." 
 

Dil : Türkçe

ISBN: 9786051285078

Sayfa Sayısı: 122

İlk Baskı Yılı: 2013 Aralık

Dili: Türkçe

Yayınevi : 

Baskı Sayısı : 3

Büşra Erdoğan: 

Evet, aslında Berker Okan'ın yazdığı bir şiir kitabı, söylerken çok kolay söyleniyor değil mi? Şiir kitabı... 
Ama benim için sadece bir şiir kitabı değil. Okuyanlar bilir, her sayfasında, her şiirde, cümlede ya da kelimede kendi iç dünyamızdan birer parça bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben şiir kitaplarını romanlar gibi birinci sayfadan başlayıp sırayla okuyamam. Aralardan seçerek karışık okurum ama bu kitabı elime ilk aldığım anda tüm şiirleri tekrar tekrar okumuş olduğumu saatler sonra fark ettim. Biliyorum pek bir azaldık şiire ehemmiyet verenler olarak ama hala  tükenmiş sayılmayız. Hala şiire dair bir umut varken kalplerimizde tutunun derim. Kırmızı Atkılı İstavrit ve daha nicesine. Bu söylediğim belki bazılarına abartılı gelebilir ama ben kelimelerin gerçekten bir sözcükten öte tüm duyguları barındırabildiğini bu kitap sayesinde öğrendim. Hani hep deriz ya "Kelimelerin  Sihri" evet kelimeler sihirli ve bence bu sihrin en güzel kullanıldığı şiir kitaplarından biri KAİ.  
Ve zamanla Kırmız Atkılı İstavrit benim için bir şiir kitabından çok daha fazlası oldu.  Günümüzde yanımıza almadan evden çıkmadığımız bir telefon ya da kartvizit kadar gereksinim duyduğum bir parça oldu. Öyle ki oturduğumuz kafelerde insanlara sayfa sayıları sorup onlara da şiir okuyacak kadar. Arkadaşımla dertleşirken, 
'Hadi boş ver dertleri şiir var şiir' diyerek açıp okuyacak kadar. Ameliyat olan Anneannemin başında beklerken beni umutlandıracak kadar hayatımdan bir parça oldu. İyi ki oldu. İyi ki Berker Okan bir şiir kitabı yazmış ve tüm hislerimizi sihirli kelimelere dökmüş. Umarım ömrümün geri kalan yılları da şiirleriyle umutlanarak geçer. 

Kırmızı Atkılı İstavrit'in 3. baskısı tükendikten sonra yayınevi değişikliği yapmaya karar verdim. Kapak dizaynında bir değişiklik yapmayı düşünüyorum. Çok değerli bir çizer olan Çiğdem Canım kapak tasarımını bitirdiğinde bir yayınevi ile anlaşıp 4. baskısını yapacağız. Tamamlandığında sizlere duyurusunu yapacağım.