Mavi Kız Kahve Çocuk

(Arka Kapak Yazısından)

Tanrı bazı insanları ada, bazısını martı, bazısını fırtına, bazısını liman, kimisini de gemi olarak yaratır... Daha belki yüzlerce çeşidi vardır insanların. Kim bilir... Ben liman olarak yaratılanlardandım. Hiçbir zaman kadere isyan etmedim, alıp başımı gitmedim, gemileri yakmadım. O ise fırtınada sürüklenen bir gemiydi. Bana sığındı. Ona kucak açtım ve ne olursa olsun onu korudum, kolladım. Fırtına dindikten sonra bir daha gitmedi. Benim sahilime demirledi.

Sevgilimin adı Eleni Mavron. O mavi bir kadındır, gökyüzü gibi mavi ve sonsuz. Gözlerinde kuşlarıyla, bulutlarıyla koca bir gökyüzü vardır. Allah baba üzülmemesi gereken kadınların yanaklarına çukurdan işaret koymuştur ya; işte onlardandır Eleni Mavron. Gülüp de gamzeleri ortaya çıktığında dünya kusursuzlaşır. Dudakları uçsuz bucaksız papatya tarlasında tek başına açmış gelincik gibi kırmızı ve göz alıcıdır...

Onu tanıdıktan sonra anladım ki, diğer kadınlar, Tanrı'nın onu yaratmadan önceki eskizleriymiş. Eleni Mavron bir roman karakteri olarak gelmişti dünyaya ve Tanrı onun hikâyesini yazma görevini bana vermişti. Zaten bu yazdıklarım benim değil Eleni Mavron'un hikâyesiydi...

 

Sayfa Sayısı: 296

İlk Baskı Yılı: 2016 Nisan

Dili: Türkçe

Yayınevi : Destek Yayınları

Baskı Sayısı : 4

ISBN No: 9786053111122

 

dsadasdas

Müge Özgöksal:

"Yaşanmis bir hayal hikayesi " kitaba hakkını veren, güçlü bir ifade. Çünkü kitap bittiğinde, hikayenin verdiği yaşanmışlık hissinden kurtulmakta zorlanıyor insan. Gerçeklik boyutuna daha ilk satırlardan itibaren geçiş yaptıran akıcı bir dil, samimi bir uslup... Okurken sanki kitabın içinde yaşayan belki adı geçmemiş bir karaktermişsiniz hissi veriyor. Detaylar özenle çalışılıp işlenmiş. Öyle ki kahramanlar ve konuların sahiciliğinden şüphe duyamıyor insan. Özlenen yılların sıcaklığı, duyguların naifligi ruhunuzu sarmalarken yazarın toplumsal konulara yaptığı göndermeler ve işleyişindeki hassasiyet gözden kaçmıyor. Merak duygusuna karşı koyamıyor, sonunu görmek istiyor ama bitmesini istemiyorsunuz. Ve aşk; başka nasıl olsa aşk olurdu ki? İnsanın gerçekten Eleni olası geliyor...

Fatma Erel:

“Bu hayatın bize bir mutlu son borcu var…” cümlesiyle başlayan harika bir hikaye. Anlatımda, kelimelere sanki sihirli bir parmak dokunmuş ve altı çizilecek harika cümleler oluşturmuş. Kurgu mu yoksa cümleler mi beni etkileyen hala bilemiyorum. Dili öyle içten, açık ve akıcı ki, iki günde bitirdim. Eleni Mavron’da bazen kendimi gördüm, bazen kıskandım. Aşkı öyle güzel anlamlandırmış ki…’Sen neyi seviyorum dersen o olasım geliyor…’ bazen sayfadan kafamı kaldırıp, var mı böyle bir aşk, diye düşünmeden duramadım.Sevgili, Berker Okan öyle güzel bir kurgu oluşturmuş ki… Gerçek hayattan kopmadan, çoğu kadının iç sesi olmayı başarmış bence. Sessiz çığlıklarını gün yüzüne çıkarmış. Her bölümde sevimli ve büyülü dörtlüklerle konuya minik ipuçları eklemiş, bunu okuyunca anlarsınız. Beni en çok etkileyen sihirli cümlesi: “Kime konuştuğunuz belli olmayabilir ama kime sustuğunuz her zaman bellidir.”  Mavi bir kız ve Kahve bir çocuk, kitabın ismine hayranlığım bir başka. “Sıradan değilim, alın beni ve özümleyerek okuyun. Ben harika bir kitabım.” diyor size ve yanıltmıyor. Yeni kitabını ve kitabın adını heyecan ve merakla bekliyorum. Mutlu sonlar hepimizin olsun.

Merve Özdemir:

Bakmakla, görmek arasında fark vardır. Baktığınızda kitabın kapağı çocuk kitabıymış hissi verebilir. Lakin daha derin düşündüğünüzde kahveye sığınmış ürkek bir kız çocuğu görebilirsiniz. Veyahut ürkek kızın, korkak ve kırılgan dünyasına girmeye çalışan bir adam.. Hani eski Türk filmlerinde olur ya ilk nefesimden son nefesime kadar seni sevdim türünde aşklar! İşte buradaki aşk da böyle. Mücadelenin, vazgeçmemenin anlatıldığı bir kitap olmuş. Aynı zamanda hayatı pahasına bile olsa yapılan büyük fedakârlıklar.. Tüm kötülüklerin, kirli planların içinde hala saf kalmayı başaran bir aşkın hikayesi. Karşındakini sadece “O” olduğu için sevebilmeye inandırdı okuduğum süre içerisinde.. Yazar, akıcı ve sade bir dil kullanmış. Kendinizi hikayenin ortasında hissetmemeniz gayrimümkün. Bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap. Kitabın sonunda hala güzel insanların kaldığına ve gerçekten herşeyden vazgeçip sırf sevdası uğruna bir kadın için tüm ömrünü harcayabilecek adamların var olduğuna inancınız artacaktır. Yazarın kalemine, yüreğine sağlık..

Dilek Ölmez:

Kimi kitaplar vardır; okuyucusunu daha en başından alır hikâyesinin başköşesine oturtur anlatır da anlatır, sen hiç sıkılmazsın konuşursun kendi fikrini de söylersin yazara. Kızarsın farkında olmadan olayın oluş anında hissedersin kendini hikâyenin en içinde. Kelimeler öyle tanıdık, olaylar hep yanı başında yaşanmış… Böyle samimi bir kitap “Mavi Kız Kahve Çocuk”, hep birlikte büyüyen iki saf çocuğun yüreklerine dar gelen yaşanmış bir hayal hikâyesi. Zamanın, mesafelerin ve insanların bozamadığı… Aşkı, hayatının her dönüm noktasında rotasını Eleni’sine çeviren Zeki’nin hikâyesi.

İşçi bayramı eylemlerinde tek işi sevdiği kız olduğundan hayatının sınavını öteleyen, sırf sabah yola birlikte çıkabilmek uğruna aynı okulu tercih etmeye olanca çabasını sergileyen temiz bir yüreğin lise, üniversite hatta hayat maceraları. İstanbul’un esaslı semtlerinden Rami’nin kanı hızlı akan tiplerinin yüzde bıraktığı tebessüm ve şayia kelimelerin bir araya gelerek yenice müzik ezgisi oluşturması bende bıraktığı tatlı izler.  Kimi kitapların tadı damakta öyle bir lezzet bırakıyor ki masadan en sevdiğin yemeğe tıka basa doyarak kalkıyorsun. Bu kitap bitince hissettiğim duyguların tarifini ancak bu benzetme karşılıyor.

Bir solukta okuyarak zevk duyduğum bu roman sabrı, sadakati ve vicdan hesaplaşması ile bir bedel ödemeyi öğretti. Adalet duygusunu kafamda oldukça sorguladım. Anlaşılır dili ve sürükleyici olay örgüsü ile okuyucusunda güzel duygular harekete geçiren bir kitap Mavi Kız Kahve Çocuk.

Keyifli okumalar...

 

Mavi Kız Kahve Çocuk romanını online kitap siteleri üzerinden incelemek ve satın almak için lütfen tercih ettiğiniz sitenin logosu üzerine tıklayınız. Bu sizi her zaman kullandığınız kitap sitesine yönlendirecektir. Ayrıca bu şekilde diğer sitelerden fiyat karşılaştırması da yapabilirsiniz. Malum ülkemizde kitap fiyatları çok pahalı. Ayrıca sürekli kullandığınız ve memnun oluğunuz siteler var ise onları da ekleyebiliriz.

Keyifli okumalar dilerim.